welcome block test


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transport w relacji Ukraina - Hiszpania, a VAT?
Autor Wiadomość
Gargamel Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Mar 2011
Post: #1
Transport w relacji Ukraina - Hiszpania, a VAT?
Moja firma transportowa złapała kontrakt od hiszpańskiego kontrahenta przewiezienia ładunków z Ukrainy (początek trasy) do Hiszpanii. Transport odbył się tranzytem przez Polskę. Według mojej wiedzy należy w/w usługę zaliczyć do transportu międzynarodowego i czy w związki z tym na fakturze dla kontrahenta w opisie usługi winno znajdować się: trasa tranzytu przez Polskę (stawka VAT 0%) i trasa poza granicą Polski (nie podlegajaca VAT), czy też całość uznać jako transport międzynarodowy i podciągnąć pod stawkę VAT 0%?
03-17-2011 16:34:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kruk Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Mar 2011
Post: #2
RE: Transport w relacji Ukraina - Hiszpania, a VAT?
(03-17-2011 16:34:19)Gargamel napisał(a):  Moja firma transportowa złapała kontrakt od hiszpańskiego kontrahenta przewiezienia ładunków z Ukrainy (początek trasy) do Hiszpanii. Transport odbył się tranzytem przez Polskę. Według mojej wiedzy należy w/w usługę zaliczyć do transportu międzynarodowego i czy w związki z tym na fakturze dla kontrahenta w opisie usługi winno znajdować się: trasa tranzytu przez Polskę (stawka VAT 0%) i trasa poza granicą Polski (nie podlegajaca VAT), czy też całość uznać jako transport międzynarodowy i podciągnąć pod stawkę VAT 0%?

Witam Pana, opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega jedynie trasa tranzytu przez Polskę - stawka 0% stosuje się tylko do odcinka krajowego. Słuszną jest teza, że opisana usługa stanowi usługę transportu międzynarodowego, podlegającą w Polsce opodatkowaniu stawką 0% (art. 23 ust. 1 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług). Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlegają usługi świadczone na terytorium kraju, zatem w tym przypadku kluczową kwestią jest określenie miejsca świadczenia usługi. Zasadą ogólną jest, że miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT), zatem na terytorium kraju wykonywana jest usługa transportu w takim zakresie, w jakim trasa przebiega przez jego terytorium i jedynie w tej części podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.
Zważywszy na powyższe, prawidłowym jest sposób wystawienia faktury z rozdzieleniem jej opisu na część wykonywaną na terytorium kraju (opodatkowana stawką 0%) i poza terytorium kraju (można tu zawrzeć adnotację: nie podlega opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Podkreślić jednak należy, że z faktu iż transport międzynarodowy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, w którym ma miejsce świadczenie usługi, nie oznacza, że poza terytorium RP usługa nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Innymi słowy, formalności związane z VATem dotyczą każdego z państw, przez terytorium którego dokonywany jest transport. W pozostałych krajach Unii, stosownie do VI Dyrektywy, kwestia ta jest uregulowana podobnie jak w Polsce (dokładniej: z zastosowaniem stawki 0% lub też usługi te są zwolnione ale z zachowaniem prawa do odliczenia VAT naliczonego).
03-18-2011 12:02:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Poland-Transport | Wróć do góry | Wróć do forów | RSS

Portal Poland-Transport.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'poland_export4.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('52')